Szkoła Podstawowa nr 13 im. św. Jana Pawła II w Toruniu
https://sp13torun.superszkolna.pl

20 marca 2020 13:47 | Aktualności

Praca ucznia w domu

Drodzy Rodzice!
Prosimy, aby wszystkie zagadnienia, zadania, karty pracy itp. wysłane dotąd przez nauczycieli zostały potraktowane jako propozycje rozwijania zdolności i umiejętności Państwa pociech (często na okres dwóch tygodni,) a nie jako obowiązkowy zakres materiału, z którego uczniowie będą „rozliczani” lub oceniani. Nie chcielibyśmy, aby nasze działania zostały przez Państwa odebrane, jako zrzucenie ciężaru edukacji dzieci na Państwa barki. Zdajemy sobie sprawę, że zadania, które zostały wysłane dla Państwa dzieci mogą sprawić wrażenie przytłoczenia, dlatego pozwólcie Państwo swoim pociechom samodzielnie rozplanować zadania w czasie, o ile wiek i umiejętności dziecka na to pozwalają. Pragniemy również zaznaczyć, że sytuacja jest dynamiczna i jako szkoła stosujemy się do obowiązujących przepisów oraz aktualnych interpretacji i wytycznych MEN.
Teraz proponujemy zaglądać na:

- https://www.nowaera.pl/- udostępnione wersje elektroniczne podręczników nowej ery
-https://epodreczniki.pl/

-https://www.gov.pl/
-https://cke.gov.pl/ oraz strony okręgowych komisji egzaminacyjnych, czyli Gdańsk
-https://www.gov.pl/web/edukacja/pasma edukacyjne
-inne strony i platformy edukacyjne
- materiały edukacyjne telewizji i radia publicznego
Naszym zdaniem warto skorzystać. Spędźmy ten czas aktywnie i przekonajmy się, że Internet to niesamowicie bogate i różnorodne źródło informacji i wiedzy.

Na tę chwilę wiemy, że MEN przygotowuje nowe rozporządzenie dotyczące nauczania na odległość i dlatego proponujemy się do tego przygotować .

Jak zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu
Co (prawdopodobnie) będzie potrzebne:
Laptop lub komputer stacjonarny (w ostateczności tablet lub smartfon).
Dostęp do Internetu
Być może będą potrzebne słuchawki z mikrofonem (wbudowany w laptopach mikrofon gorzej redukuje zewnętrzne hałasy).
Ciche pomieszczenie (bez włączonego telewizora, radia lub muzyki, itp.), w którym nic i nikt nie będzie rozpraszać ucznia (np. rodzeństwo, zwierzę domowe, itp.)
Jak motywować i wspierać dzieci do samodzielnego uczenia się w domu:
-Należy wyznaczyć dziecku stałe godziny odrabiania lekcji, żeby nie miało wrażenia, że odrabia je cały dzień. Należy zadbać, aby było to stałe, ciche miejsce pracy, wyposażone w w/w sprzęt i dostęp do Internetu.
-Odrabianie lekcji warto rozpocząć od najtrudniejszych zadań, kiedy jest się wypoczętym - najlepiej z rana. Materiał do nauki należy podzielić na mniejsze partie.
-Należy pamiętać o wprowadzeniu przerw w pracy ucznia.
-Duży wpływ na motywację ma pozytywna ocena rezultatów własnej pracy. Należy więc chwalić dzieci za wykonanie choćby najmniej skomplikowanych zadań.
-W nauce warto stosować różnego rodzaju techniki ułatwiające zapamiętywanie. Notatki z wykorzystaniem różnych kolorów, podkreśleń i zabawnych rysunków, bazowanie na skojarzeniach, robienie wykresów, map myśli. Wszelkiego rodzaju fiszki, czyli słowa klucze i hasła w książkach, na ścianie, biurku. To wszystko może pomóc dziecku lepiej i bardziej trwale opanować materiał.
Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci:
Bezpieczeństwo w sieci – podstawowe zasady:
-pamiętaj o tym, aby zawsze korzystać z aktualnego programu antywirusowego
-twórz bezpieczne, skomplikowane hasła – nie wybieraj tych, które są łatwe do odgadnięcia.
-nie podawaj w internecie żadnych prywatnych danych – unikaj serwisów wymagających podania numeru PESEL, numeru dowodu osobistego, adresu, nazwiska czy numeru telefonu;
-unikaj pobierania plików z niepewnych źródeł, na przykładu plików typu torrent;
-nie otwieraj podejrzanych wiadomości e-mail, nie pobieraj załączonych w nich plików oraz nie wchodź na strony z linków w takich wiadomościach – mogą one zawierać złośliwe oprogramowanie;
-unikaj nawiązywania relacji z osobami, których nie znasz – jeśli ktoś obcy zaprasza Cię do znajomych na portalu społecznościowym, bezpieczniej będzie odrzucić takie zaproszenie;
-uważaj na skrócone adresy URL – często mogą stanowić niebezpieczną pułapkę. Jeśli chcesz skorzystać ze skróconego linku, upewnij się, że został udostępniony przez osobę, którą znasz lub pochodzi z bezpiecznego źródła;
-dwukrotnie przemyśl, zanim pozwolisz aplikacji na uzyskanie dostępu do Twojej lokalizacji czy treści w telefonie. Ta sama zasada dotyczy korzystania ze stron internetowych – nie klikaj “Akceptuję” czy “Potwierdzam” za każdym razem, kiedy chcesz jak najszybciej dostać się na witrynę internetową. W ten sposób udzielasz zezwoleń na dostęp do wielu informacji.
-zadbaj o właściwy poziom prywatności w serwisach społecznościowych- uważaj na treści, które publikujesz w takich serwisach.
O wszelkich zmianach będziemy Państwa informować na bieżąco.