06 marca 2019 19:35 | Aktualności

Przyjazny Tornister

Nasza szkoła przystąpiła do projektu "Przyjazny Tornister".

Nadmierna waga tornistra może powodować nasilenie bólów pleców, ma wpływ na zmniejszenie pojemności płuc, może sprzyjać kształtowaniu nieprawidłowej statyki ciała i w efekcie skrzywieniom kregosłupa. Skutki wad postawy nabytych w dzieciństwie ujawniają się w wieku dojrzałym.

Zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczące właściwego wyboru tornistra lub plecaka:

• ścianka przylegająca do pleców powinna być usztywniona;
  • szelki powinny być szerokie i równe;
  • długość szelek powinna umożliwić swobodne wkładanie i zdejmowanie jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie tornistra do pleców;
  • zalecane jest dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu przypomina, że wagę tornistrów można zredukować w prosty sposób - poprzez zakup cienkich zeszytów i jednokomorowych piórników. Przy zakupie należy zwracać uwagę na rodzaj materiału, z którego został wykonany tornister lub plecak. Jednocześnie ważna jest kontrola rodziców nad zawartością tornistra, aby zapobiec zabieraniu przez uczniów nadmiernej ilości zbędnych rzeczy.

Projekt „Przyjazny Tornister” stanowią działania prozdrowotne zmierzające w kierunku profilaktyki chorób układu ruchu wśród uczniów, dostarczenie dzieciom, nauczycielom oraz rodzicom wiedzy oraz narzędzi, dzięki którym będą mogły dokonywać świadomego wyboru wpływając na jakość życia.