12 listopada 2019 14:44 | Aktualności

Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym wydarzeniem z przeszłości narodu polskiego, 13 listopada obchodziliśmy je w naszej szkole.  W tym dniu, dla uczczenia tego ważnego święta, uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w uroczystym apelu z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości, przygotowanym przez swoich rówieśników z klasy 4a, 6c,7a,7b oraz 8b pod kierunkiem p. M. Kamińskiej i H. Szymczak oraz chór szkolny. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem wysłuchali  informacji  historycznych dotyczących tego święta oraz krótkiego rozważania na temat tego, czym jest Ojczyzna  i współczesny patriotyzm. Uczniowie z kl. 8b  odegrali role najstarszego pokolenia Polaków – naszych babć i dziadków, którzy w przepiękny i ciekawy sposób opowiedzieli najmłodszym – wnuczętom - o kolejnych etapach utraty niepodległości naszego kraju, czasach rozbiorów,  a także o trudnej drodze do jej odzyskania. Piękna scenografia, rekwizyty, stroje i muzyka wprowadziły wszystkich jeszcze bardziej w podniosły, patriotyczny nastrój.

-„… Tam od Gniezna tam
 od Warty biją głosy
w świat otwarty
biją głosy ziemia jęczy
- Prusak polskie dzieci meczy!

Za ten pacierz w własnej mowie,
Co ją zdali nam ojcowie,
Co go nas uczyły matki,
-Prusak dzieci polskie dziatki! –

Wstańcie, sioła! Wstańcie, grody!
Ruszcie z brzegów Gopła wody!
Bijcie dzwony od Kruszwicy,
Skroś Piastowej mej ziemicy!

Bijcie, dzwony, bijcie, serca,
Niech drży Prusak przeniewierca,
Niech po świecie krzyk wasz leci:
- Prusak męczy polskie dzieci!